A
১০%
B
১২%
C
১৫%
D
উত্তরের বিবরণ
প্রশ্ন: একটি মূলধন চক্রবৃদ্ধি সুদে ২ বছরে ১৪৪০ টাকা হয়। মূলধন ১০০০ টাকা হলে বার্ষিক সুদের হার কত?
সমাধান:
দেওয়া আছে,
মূলধন, P = ১০০০ টাকা
চক্রবৃদ্ধি মূলধন, C = ১৪৪০ টাকা
সময়, n = ২ বছর
সুদের হার, r = ?
আমরা জানি,
চক্রবৃদ্ধি মূলধন,
C = P {১ + (r/১০০)}n
বা, ১৪৪০ = ১০০০ × {১ + (r/১০০)}২
বা, {১ + (r/১০০)}২ = ১৪৪০/১০০০
বা, {১ + (r/১০০)}২ = ১.৪৪
বা, ১ + (r/১০০) = ১.২ [বর্গমূল করে]
বা, (r/১০০) = ১.২ - ১ = ০.২
বা, r = (০.২ × ১০০) = ২০
সুতরাং বার্ষিক সুদের হার = ২০%

0
Updated: 1 week ago
A bank offers 5% compound interest calculated half-yearly. A customer deposits Tk. 1600 on 1st January and another Tk. 1600 on 1st July of the same year. How much interest will he earn at the end of the year?
Created: 4 weeks ago
A
Tk. 129
B
Tk. 121
C
Tk. 118
D
Tk. 132
Solution:
Here,
Half-yearly interest rate = 5% ÷ 2 = (5/2)%
Now,
The first deposit of Tk. 1600 was made on 1st January.
It stays for 12 months, so it earns interest twice, once after 6 months, and again after 12 months.
So, it earns interest for 2 times (i.e., 2 half-years).
∴ A1 = P(1 + r/100)n
= 1600 × {1 + 5/(2 × 100)}2
= 1600 × {1 + (1/40)}2
= 1600 × (41/40) × (41/40)
= 1600 × 1681/1600
= 1681
Now,
The second deposit of Tk. 1600 was made on 1st July.
It stays for 6 months, so it earns interest only once (1 half-year).
∴ A2 = P(1 + r/100)n
= 1600 × (1 + 1/40)1
= 1600 × (41/40)
= 1640
Total amount = 1681 + 1640 = 3321
Total money deposited = 1600 + 1600 = 3200
∴Interest earned = 3321 - 3200 = Tk. 121
∴ The customer would have gained Tk. 121 by way of interest.

0
Updated: 4 weeks ago
What will be the total amount after 3 years if Tk. 1200 is invested at a simple interest rate of 5% annually?
Created: 4 weeks ago
A
Tk. 1380
B
Tk. 1320
C
Tk. 1430
D
Tk. 1560
Solution:
Here,
Principal, P = Tk. 1200
Rate of Interest, r = 5% = 5/100
Time, n = 3 years
We know,
Simple Interest, I = P × n × r
I = 1200 × 3 × (5/100)
I = 1200 × 3 × 5/100
I = 3600 × 5/100
I = 180 Tk.
Now, the Amount after 3 years, A = P + I
A = 1200 + 180
A = 1380 Tk.
∴ The amount after 3 years will be Tk. 1380.

0
Updated: 4 weeks ago
How many years will Tk. 1500 need at 4% simple interest to earn the same interest as Tk. 2000 earns in 3 years at 5% simple interest?
Created: 4 weeks ago
A
4 years
B
5 years
C
6 years
D
8 years
Solution:
Interest from Tk. 2000 in 3 years at 5%:
SI = (P × R × T)/100
= (2000 × 5 × 3)/100
= 300 Tk.
Now,
Tk. 1500 to Produce the Same Interest (Tk. 300) at 4%:
Principal, P = Tk. 1500
Interest, SI = Tk. 300
Interest Rate, R = 4%
Time, T = ? years
SI = PRT/100
⇒ T = (SI × 100)/(P × R)
⇒ T = (300 × 100)/(1500 × 4)
⇒ T = 30000/6000
∴ T = 5 years

0
Updated: 4 weeks ago