There are 71 members in group A, 18 members in group B and 53 members in group C. All the members of these groups went to a restaurant. The average amount spent on each member of group A, B and C is Tk.397, Tk.421 and Tk.137 respectively. The total average amount (in Tk.) spent per member is-
A
Tk. 295
B
Tk. 335
C
Tk. 402
D
Tk. 303
উত্তরের বিবরণ
Question: There are 71 members in group A, 18 members in group B and 53 members in group C. All the members of these groups went to a restaurant. The average amount spent on each member of group A, B and C is Tk.397, Tk.421 and Tk.137 respectively. The total average amount (in Tk.) spent per member is-
Solution:
Given that,
Members in A = 71, B = 18, C = 53
Average spent per member: A = Tk. 397, B = Tk. 421 and C = Tk. 137
Now,
Total amount by A = 71 × 397 = 28187
Total amount by B = 18 × 421 = 7578
Total amount by C = 53 × 137 = 7261
∴ Total amount = 28187 + 7578 + 7261 = 43026
∴ Total members = 71 + 18 + 53 = 142
∴ Average = 43026/142 = 303
Total average amount spent per member = Tk. 303

0
Updated: 2 weeks ago
The batting average for 27 innings of a cricket player is 47 runs. His highest score in an innings exceeds his lowest score by 157 runs. If these two innings are excluded, the average score of the remaining 25 innings is 42 runs. Find his highest score in an innings.
Created: 2 weeks ago
A
188
B
176
C
190
D
165
Question: The batting average for 27 innings of a cricket player is 47 runs. His highest score in an innings exceeds his lowest score by 157 runs. If these two innings are excluded, the average score of the remaining 25 innings is 42 runs. Find his highest score in an innings.
Solution:
Given that,
The batting average for 27 innings of a cricket player is 47 runs.
His highest score exceeds his lowest score by 157 runs.
If these two innings are excluded, the average of the remaining 25 innings is 42 runs.
Now,
Sum of runs for 27 innings of a cricket player = 47 × 27 = 1269
Sum of runs for 25 innings of a cricket player = 42 × 25 = 1050
∴ Sum of remaining 2 innings = 1269 - 1050 = 219
Let,
The minimum score be x and the maximum score be x + 157
According to the question,
x + x + 157 = 219
⇒ 2x = 219 - 157
⇒ 2x = 62
∴ x = 31
So, highest score = 157 + 31 = 188

0
Updated: 2 weeks ago
Average age of 15 students of a class is 15 years. Out of these the average age of 5 students is 14 years and that of the other 9 students is 16 years. The age of the 15th student is-
Created: 2 weeks ago
A
15 years
B
11 years
C
9 years
D
18 years
Question: Average age of 15 students of a class is 15 years. Out of these the average age of 5 students is 14 years and that of the other 9 students is 16 years. The age of the 15th student is-
Solution:
Given that
Average age of 15 students = 15 years
Average age of 5 students = 14 years
Average age of 9 students = 16 years
Now,
Total age of all 15 students = 15 × 15 = 225 years
Total age of 5 students = 5 × 14 = 70 years
Total age of 9 students = 9 × 16 = 144 years
∴ Age of the 15th student = 225 - (70 + 144) = 225 - 214 = 11 years

0
Updated: 2 weeks ago
2, 8 এবং
32 এর জ্যামিতিক গড় কত?
Created: 2 weeks ago
A
9.33
B
9
C
8
D
7
সমাধানঃ
আমরা জানি,
n সংখ্যক সংখ্যার গুণোত্তর গড় বা জ্যামিতিক গড় 
∴ 2, 8 এবং 32 এর জ্যামিতিক গড় = (2 × 8 × 32)1/3
= (512)1/3
= (83)1/3
= 8

0
Updated: 2 weeks ago