বার্ষিক ৮% হার সুদে কত বছরে ৩৫০ টাকায় সুদ ১৪০ টাকা হবে?
A
৪
B
৪.৫
C
৫
D
৫.৫
উত্তরের বিবরণ
বার্ষিক ৮% হার সুদে কত বছরে ৩৫০ টাকায় সুদ ১৪০ টাকা হবে?
মূলধন (P) = 350 টাকা
সুদ (SI) = 140 টাকা
বার্ষিক হার (R) = 8%
সুদের সূত্র: SI = (P × R × T) / 100
সমাধান:
140 = (350 × 8 × T) / 100
140 = (2800 × T) / 100
140 = 28 × T
T = 140 / 28
T = 5
উত্তর: গ) ৫
0
Updated: 14 hours ago
In how many years will Tk. 750 amount to Tk. 900 at 4% simple interest per annum?
Created: 3 months ago
A
3.5 years
B
3 years
C
4.5 years
D
5 years
Solution:
Simple Interest = Amount - Principal
= 900 - 750
= 150
Here,
Principal, P = 750
Interest Rate, R = 4%
SI = 150
Time, T = ?
SI = PRT/100
⇒ T = (SI × 100)/(P × R)
= (150 × 100)/(750 × 4)
= 15000/3000
= 5 years
0
Updated: 3 months ago
A bank offers 5% compound interest calculated half-yearly. A customer deposits Tk. 1600 on 1st January and another Tk. 1600 on 1st July of the same year. How much interest will he earn at the end of the year?
Created: 3 months ago
A
Tk. 129
B
Tk. 121
C
Tk. 118
D
Tk. 132
Solution:
Here,
Half-yearly interest rate = 5% ÷ 2 = (5/2)%
Now,
The first deposit of Tk. 1600 was made on 1st January.
It stays for 12 months, so it earns interest twice, once after 6 months, and again after 12 months.
So, it earns interest for 2 times (i.e., 2 half-years).
∴ A1 = P(1 + r/100)n
= 1600 × {1 + 5/(2 × 100)}2
= 1600 × {1 + (1/40)}2
= 1600 × (41/40) × (41/40)
= 1600 × 1681/1600
= 1681
Now,
The second deposit of Tk. 1600 was made on 1st July.
It stays for 6 months, so it earns interest only once (1 half-year).
∴ A2 = P(1 + r/100)n
= 1600 × (1 + 1/40)1
= 1600 × (41/40)
= 1640
Total amount = 1681 + 1640 = 3321
Total money deposited = 1600 + 1600 = 3200
∴Interest earned = 3321 - 3200 = Tk. 121
∴ The customer would have gained Tk. 121 by way of interest.
0
Updated: 3 months ago
বার্ষিক শতকরা 10% হারে 1000 টাকার 2 বছর পর সরল ও চক্রবৃদ্ধি মুনাফার পার্থক্য কত?
Created: 2 months ago
A
11 টাকা
B
11.5 টাকা
C
12 টাকা
D
10 টাকা
প্রশ্ন: বার্ষিক শতকরা 10% হারে 1000 টাকার 2 বছর পর সরল ও চক্রবৃদ্ধি মুনাফার পার্থক্য কত?
সমাধান:
দেওয়া আছে,
মূলধন, P = 1000 টাকা
সময়, n = 2 বছর
সুদের হার, r = 10/100
আমরা জানি
সরল মুনাফা,
I = Pnr
= 1000 × 2 × (10/100)
= 200
চক্রবৃদ্ধি মুনাফায় সবৃদ্ধিমূল,
C = P(1 + r)n
= 1000(1 + 10/100)2
= 1000 × (110/100)2
= 1000 × 1.1 × 1.1
= 1210
চক্রবৃদ্ধি মুনাফা = 1210 - 1000
= 210
চক্রবৃদ্ধি মুনাফা ও সরল মুনাফার পার্থক্য = (210 - 200) টাকা
= 10 টাকা।
0
Updated: 2 months ago