Tk. 1,000 becomes Tk. 1,200 in 4 years at a certain rate of simple interest. If the rate of interest is increased by 2%, what amount will Tk. 1,000 become in 4 years?
A
Tk. 1240
B
Tk. 1280
C
Tk. 1300
D
Tk. 1340
উত্তরের বিবরণ
Solution:
Principal, P = 1000
Interest, I = 1,200 - 1,000 = 200
Time, T = 4 years
SI = PRT/100
⇒ R = (SI × 100)/(P × n)
⇒ R = (200 × 100)/(1000 × 4)
⇒ R = 20000/4000
⇒ R = 5
∴ Interest rate, R = 5%
∴ New Interest rate = 5% + 2% = 7%
New interest at 7% for 4 years:
New interest = (1,000 × 7 × 4)/100
= (28,000)/100
= 280 Tk.
New amount = Principal + Interest
= 1,000 + 280
= Tk. 1,280

0
Updated: 2 months ago
In how many years will Tk. 750 amount to Tk. 900 at 4% simple interest per annum?
Created: 2 months ago
A
3.5 years
B
3 years
C
4.5 years
D
5 years
Solution:
Simple Interest = Amount - Principal
= 900 - 750
= 150
Here,
Principal, P = 750
Interest Rate, R = 4%
SI = 150
Time, T = ?
SI = PRT/100
⇒ T = (SI × 100)/(P × R)
= (150 × 100)/(750 × 4)
= 15000/3000
= 5 years

0
Updated: 2 months ago
Find the simple interest on BDT 12000 at 8% per annum for 6 months.
Created: 3 weeks ago
A
Tk. 480
B
Tk. 560
C
Tk. 400
D
Tk. 420
Question: Find the simple interest on BDT 12000 at 8% per annum for 6 months.
Solution:
Principal, P = 12000 Taka
Time, n = 6 months = 6/12 = 1/2 years
Rate of interest, r = 8% = 8/100
Simple Interest, I = P × n × r
= 12000 × (1/2) × (8/100)
= (12000 × 1 × 8)/(2 × 100)
= 96000/200
= 480
∴ The simple interest is Tk. 480.

0
Updated: 3 weeks ago
বার্ষিক শতকরা 10% হারে 1000 টাকার 2 বছর পর সরল ও চক্রবৃদ্ধি মুনাফার পার্থক্য কত?
Created: 1 month ago
A
11 টাকা
B
11.5 টাকা
C
12 টাকা
D
10 টাকা
প্রশ্ন: বার্ষিক শতকরা 10% হারে 1000 টাকার 2 বছর পর সরল ও চক্রবৃদ্ধি মুনাফার পার্থক্য কত?
সমাধান:
দেওয়া আছে,
মূলধন, P = 1000 টাকা
সময়, n = 2 বছর
সুদের হার, r = 10/100
আমরা জানি
সরল মুনাফা,
I = Pnr
= 1000 × 2 × (10/100)
= 200
চক্রবৃদ্ধি মুনাফায় সবৃদ্ধিমূল,
C = P(1 + r)n
= 1000(1 + 10/100)2
= 1000 × (110/100)2
= 1000 × 1.1 × 1.1
= 1210
চক্রবৃদ্ধি মুনাফা = 1210 - 1000
= 210
চক্রবৃদ্ধি মুনাফা ও সরল মুনাফার পার্থক্য = (210 - 200) টাকা
= 10 টাকা।

0
Updated: 1 month ago