শতকরা বার্ষিক ৫ টাকা হারে সুদে কত বছরে ১৭৫ টাকার সুদ ৮৭.৫০ টাকা হবে?
A
৬ বছর
B
১০ বছর
C
৮ বছর
D
১২ বছর
উত্তরের বিবরণ
0
Updated: 6 days ago
A sum of 20,000 Taka is invested at 8% per annum. If the interest is compounded quarterly, what is the amount after 9 months?
Created: 1 month ago
A
Tk. 20,000
B
Tk. 21,000.55
C
Tk. 21,224.16
D
Tk. 22,350.25
এখানে, আসল (P) = 20,000 টাকা
বার্ষিক সুদের হার = 8%
সময় = 9 মাস
যেহেতু সুদ ত্রৈমাসিক (quarterly) ভিত্তিতে গণনা করা হয়,
∴ ত্রৈমাসিক সুদের হার = 8% ÷ 4 = 2%
9 মাসে চক্রবৃদ্ধির সংখ্যা = 9 মাস ÷ 3 মাস = 3 বার
প্রথম ত্রৈমাসিক:
সুদ = (20,000 এর 2%) = 400 টাকা
নতুন মূল = 20,000 + 400
= 20,400 টাকা
দ্বিতীয় ত্রৈমাসিক:
সুদ = (20,400 এর 2%) = 408 টাকা
নতুন মূল = 20,400 + 408
= 20,808 টাকা
তৃতীয় ত্রৈমাসিক:
সুদ = (20,808 এর 2%) = 416.16 টাকা
নতুন মূল = 20,808 + 416.16
= 21,224.16 টাকা
∴ 9 মাস পর চক্রবৃদ্ধি মূল হবে 21,224.16 টাকা।
0
Updated: 1 month ago
What is the difference between simple and compound interest at 10% per annum on a sum of Tk. 5,000 at the end of 2 years?
Created: 2 months ago
A
Tk. 40
B
Tk. 60
C
Tk. 70
D
Tk. 50
Solution:
Principal (P) = Tk. 5,000
Rate (R) = 10% per annum
Time (T) = 2 years
Simple Interest (SI):
SI = (P × R × T)/100
= (5000 × 10 × 2) / 100
= 100000/100
= Tk. 1000
Compound Interest (CI):
Amount (A) = P × (1 + R/100)T
= 5000 × (1 + 10/100)2
= 5000 × (1.1)2
= 5000 × 1.21
= Tk. 6050
∴ CI = A - P = 6050 - 5000
= Tk. 1050
∴ Difference between CI and SI = 1050 - 1000
= Tk. 50
0
Updated: 2 months ago
A fighter jet covers a certain distance at a speed of 1200 km/h in 5 hours. What speed must it maintain to cover the same distance in 250 minutes?
Created: 1 month ago
A
1220 km/h
B
1440 km/h
C
1650 km/h
D
1050 km/h
Question: A fighter jet covers a certain distance at a speed of 1200 km/h in 5 hours. What speed must it maintain to cover the same distance in 250 minutes?
Solution:
Total distance = Speed × Time
= (1200 × 5) km
= 6000 km
Given time = 250 minutes = (250/60) hours= 25/6 hours
∴ Required speed = Distance/Time
= {6000/(25/6)} km/h
= {6000 × (6/25)} km/h
= (240 × 6) km/h
= 1440 km/h
0
Updated: 1 month ago