A bank offers 12% compound interest calculated half-yearly. A customer deposits Tk. 5000 on 1st January and another Tk. 5000 on 1st July of the same year. How much interest will he earn at the end of the year?
A
Tk. 900
B
Tk. 918
C
Tk. 956
D
Tk. 1020
উত্তরের বিবরণ
এখানে,
অর্ধ-বার্ষিক সুদের হার = 12% ÷ 2 = 6%
প্রথম জমা (1লা জানুয়ারী):
আসল, P1 = 5000 টাকা
সময়, n1 = 1 বছর = 2 অর্ধ-বছর
সুদের হার, r = 6%
চক্রবৃদ্ধি মূল (A1) = P1 (1 + r/100)n1
= 5000 × (1 + 6/100)2
= 5000 × (106/100)2
= 5000 × (106/100) × (106/100)
= 5618 টাকা
দ্বিতীয় জমা (1লা জুলাই):
আসল, P2 = 5000 টাকা
সময়, n2 = 6 মাস = 1 অর্ধ-বছর
সুদের হার, r = 6%
চক্রবৃদ্ধি মূল (A2) = P2 (1 + r/100)n2
= 5000 × (1 + 6/100)1
= 5000 × (106/100)
= 5300 টাকা
মোট প্রাপ্ত মূল = A1 + A2 = 5618 + 5300 = 10918 টাকা
মোট জমা = 5000 + 5000 = 10000 টাকা
∴ মোট অর্জিত সুদ = মোট প্রাপ্ত মূল - মোট জমা
= 10918 - 10000 = 918 টাকা

0
Updated: 22 hours ago
At what rate of compound interest per annum will a sum of Tk. 1600 becomes Tk. 2304 in 2 years?
Created: 1 month ago
A
20%
B
15%
C
12%
D
30%
Solution:
Principal, P = 1600 টাকা
Amount, A = 2304 টাকা
Time, n = 2 years
Rate, r = ?
We know,
A = P × (1 + r/100)n
⇒ 2304 = 1600 × (1 + r/100)2
⇒ (1 + r/100)2 = 2304/1600
⇒ (1 + r/100) = 48/40 [উভয়পাশে বর্গমূল করে]
⇒ 1 + r/100 = 6/5
⇒ r/100 = 6/5 - 1
⇒ r/100 = (6 - 5)/5
⇒ r/100 = 1/5
⇒ r = 100/5
∴ r = 20
∴ Interest rate 20%

0
Updated: 1 month ago
What will be the total amount after 3 years if Tk. 1200 is invested at a simple interest rate of 5% annually?
Created: 1 month ago
A
Tk. 1380
B
Tk. 1320
C
Tk. 1430
D
Tk. 1560
Solution:
Here,
Principal, P = Tk. 1200
Rate of Interest, r = 5% = 5/100
Time, n = 3 years
We know,
Simple Interest, I = P × n × r
I = 1200 × 3 × (5/100)
I = 1200 × 3 × 5/100
I = 3600 × 5/100
I = 180 Tk.
Now, the Amount after 3 years, A = P + I
A = 1200 + 180
A = 1380 Tk.
∴ The amount after 3 years will be Tk. 1380.

0
Updated: 1 month ago
A sum of Tk. 30,000 yields a compound interest of Tk. 4347 when invested at 7% per annum. What is the investment period in years?
Created: 1 month ago
A
2 years
B
4 years
C
3 years
D
5 years
Solution:
Given,
Principal, P = 30000
Rate, r = 7% per annum
Compound Interest, CI = 4347
We know,
Amount, A = P + CI = 30000 + 4347 = 34347
Using the compound amount formula:
A = P(1 + r/100)n
⇒ 34347 = 30000 × (1 + 7/100)n
⇒ 34347 = 30000 × (107/100)n
⇒ (107/100)n = 34347/30000
⇒ (1.07)n = 1.1449
⇒ (1.07)n = (1.07)2
∴ n = 2 years

0
Updated: 1 month ago