What is the difference between simple and compound interest at 4% per annum on a sum of Tk. 25000 at the end of 2 years?
A
Tk. 32
B
Tk. 40
C
Tk. 52
D
Tk. 60
উত্তরের বিবরণ
আসল, (P) = 25000 টাকা
সুদের হার, (r) = 4% বার্ষিক
সময়, (n) = 2 বছর
সরল সুদ (Simple Interest):
SI = (P × r × n) / 100
= (25000 × 4 × 2)/100
= 200000/100
= 2000 টাকা
চক্রবৃদ্ধি সুদ (Compound Interest):
চক্রবৃদ্ধি মূল (A) = P (1 + r/100)n
= 25000 × (1 + 4/100)2
= 25000 × (104/100)2
= 25000 × (104/100) × (104/100)
= 27040 টাকা
চক্রবৃদ্ধি সুদ (CI) = A - P
= 27040 - 25000
= 2040 টাকা
∴ চক্রবৃদ্ধি সুদ এবং সরল সুদের পার্থক্য = 2040 - 2000 = 40 টাকা
0
Updated: 1 month ago
A sum of money amounts to Tk. 1800 in 5 years and Tk. 2400 in 8 years at simple interest. Find the annual rate of interest.
Created: 1 month ago
A
10%
B
15%
C
20%
D
25%
দেওয়া আছে,
5 বছরের সুদ-আসল = 1800 টাকা
8 বছরের সুদ-আসল = 2400 টাকা
——————————————————
∴ 3 বছরের সুদ = (2400 - 1800) = 600 টাকা
∴ 1 বছরের সুদ = 600/3 = 200 টাকা
এখন,
আসল = 5 বছরের সুদ-আসল - 5 বছরের সুদ
⇒ আসল = 1800 - (5 × 200)
⇒ আসল = 1800 - 1000
⇒ আসল = 800 টাকা
এখানে,
মোট সুদ (I) = 1000 টাকা
আসল (P) = 800 টাকা
সময় (n) = 5 বছর
আমরা জানি, সুদের হার, r = (I × 100)/(P × n)
⇒ r = (1000 × 100)/(800 × 5)
⇒ r = 100000/4000
⇒ r = 25
অতএব, বার্ষিক সুদের হার 25%।
0
Updated: 1 month ago
Sumon sells a mobile phone to Tania at a profit of 20%. Tania then sells that phone to Rafi for Tk. 1800, making a profit of 25%. At what price did Sumon purchase the mobile phone?
Created: 1 month ago
A
Tk. 1200
B
Tk. 1000
C
Tk. 1600
D
Tk. 1400
প্রশ্ন: Sumon sells a mobile phone to Tania at a profit of 20%. Tania then sells that phone to Rafi for Tk. 1800, making a profit of 25%. At what price did Sumon purchase the mobile phone?
সমাধান:
২৫% লাভে,
তানিয়ার বিক্রয়মূল্য ১২৫ টাকা হলে ক্রয়মূল্য ১০০ টাকা
∴ তানিয়ার বিক্রয়মূল্য ১ টাকা হলে ক্রয়মূল্য ১০০/১২৫ টাকা
∴ তানিয়ার বিক্রয়মূল্য ১৮০০ টাকা হলে ক্রয়মূল্য (১০০ × ১৮০০)/১২৫ টাকা
= ১৪৪০ টাকা
এখানে,
তানিয়ার ক্রয়মূল্য = সুমনের বিক্রয়মূল্য
২০% লাভে,
সুমনের বিক্রয়মূল্য ১২০ টাকা হলে ক্রয়মূল্য = ১০০ টাকা
∴ সুমনের বিক্রয়মূল্য ১ টাকা হলে ক্রয়মূল্য = ১০০/১২০ টাকা
∴ সুমনের বিক্রয়মূল্য ১৪৪০ টাকা হলে ক্রয়মূল্য = (১০০ × ১৪৪০)/১২০ = ১২০০ টাকা
∴ সুমনের-এর ক্রয়মূল্য = ১২০০ টাকা
0
Updated: 1 month ago
Find the simple interest on BDT 12000 at 8% per annum for 6 months.
Created: 1 month ago
A
Tk. 480
B
Tk. 560
C
Tk. 400
D
Tk. 420
Question: Find the simple interest on BDT 12000 at 8% per annum for 6 months.
Solution:
Principal, P = 12000 Taka
Time, n = 6 months = 6/12 = 1/2 years
Rate of interest, r = 8% = 8/100
Simple Interest, I = P × n × r
= 12000 × (1/2) × (8/100)
= (12000 × 1 × 8)/(2 × 100)
= 96000/200
= 480
∴ The simple interest is Tk. 480.
0
Updated: 1 month ago