A sum of money amounts to Tk. 1800 in 5 years and Tk. 2400 in 8 years at simple interest. Find the annual rate of interest.
A
10%
B
15%
C
20%
D
25%
উত্তরের বিবরণ
দেওয়া আছে,
5 বছরের সুদ-আসল = 1800 টাকা
8 বছরের সুদ-আসল = 2400 টাকা
——————————————————
∴ 3 বছরের সুদ = (2400 - 1800) = 600 টাকা
∴ 1 বছরের সুদ = 600/3 = 200 টাকা
এখন,
আসল = 5 বছরের সুদ-আসল - 5 বছরের সুদ
⇒ আসল = 1800 - (5 × 200)
⇒ আসল = 1800 - 1000
⇒ আসল = 800 টাকা
এখানে,
মোট সুদ (I) = 1000 টাকা
আসল (P) = 800 টাকা
সময় (n) = 5 বছর
আমরা জানি, সুদের হার, r = (I × 100)/(P × n)
⇒ r = (1000 × 100)/(800 × 5)
⇒ r = 100000/4000
⇒ r = 25
অতএব, বার্ষিক সুদের হার 25%।
0
Updated: 1 month ago
The simple interest on a sum of money is Tk. 720 in 12 years. If the principal is doubled after 6 years, what will be the total interest at the end of 12 years?
Created: 3 months ago
A
Tk. 720
B
Tk. 900
C
Tk. 1480
D
Tk. 1080
Solution:
সরল সুদ সময়ের সাথে সমানভাবে অর্জিত হয়। যদি 12 বছরে 720 টাকা সুদ পাওয়া যায়, তাহলে 6 বছরে (অর্থাৎ অর্ধেক সময়ে) মোট সুদের অর্ধেক পাওয়া যাবে।
∴ প্রথম 6 বছরের সুদ = মোট সুদের অর্ধেক
= 720/2 = 360 টাকা
পরবর্তী 6 বছরে মূলধন দ্বিগুণ করা হলে, সুদও দ্বিগুণ হবে।
∴ পরবর্তী 6 বছরের সুদ = 360 × 2 = 720 টাকা
∴ মোট সুদ = প্রথম 6 বছরের সুদ + পরবর্তী 6 বছরের সুদ
= 360 + 720 = 1080 টাকা
0
Updated: 3 months ago
What will be the total amount after 3 years if Tk. 1200 is invested at a simple interest rate of 5% annually?
Created: 3 months ago
A
Tk. 1380
B
Tk. 1320
C
Tk. 1430
D
Tk. 1560
Solution:
Here,
Principal, P = Tk. 1200
Rate of Interest, r = 5% = 5/100
Time, n = 3 years
We know,
Simple Interest, I = P × n × r
I = 1200 × 3 × (5/100)
I = 1200 × 3 × 5/100
I = 3600 × 5/100
I = 180 Tk.
Now, the Amount after 3 years, A = P + I
A = 1200 + 180
A = 1380 Tk.
∴ The amount after 3 years will be Tk. 1380.
0
Updated: 3 months ago
Sumon sells a mobile phone to Tania at a profit of 20%. Tania then sells that phone to Rafi for Tk. 1800, making a profit of 25%. At what price did Sumon purchase the mobile phone?
Created: 1 month ago
A
Tk. 1200
B
Tk. 1000
C
Tk. 1600
D
Tk. 1400
প্রশ্ন: Sumon sells a mobile phone to Tania at a profit of 20%. Tania then sells that phone to Rafi for Tk. 1800, making a profit of 25%. At what price did Sumon purchase the mobile phone?
সমাধান:
২৫% লাভে,
তানিয়ার বিক্রয়মূল্য ১২৫ টাকা হলে ক্রয়মূল্য ১০০ টাকা
∴ তানিয়ার বিক্রয়মূল্য ১ টাকা হলে ক্রয়মূল্য ১০০/১২৫ টাকা
∴ তানিয়ার বিক্রয়মূল্য ১৮০০ টাকা হলে ক্রয়মূল্য (১০০ × ১৮০০)/১২৫ টাকা
= ১৪৪০ টাকা
এখানে,
তানিয়ার ক্রয়মূল্য = সুমনের বিক্রয়মূল্য
২০% লাভে,
সুমনের বিক্রয়মূল্য ১২০ টাকা হলে ক্রয়মূল্য = ১০০ টাকা
∴ সুমনের বিক্রয়মূল্য ১ টাকা হলে ক্রয়মূল্য = ১০০/১২০ টাকা
∴ সুমনের বিক্রয়মূল্য ১৪৪০ টাকা হলে ক্রয়মূল্য = (১০০ × ১৪৪০)/১২০ = ১২০০ টাকা
∴ সুমনের-এর ক্রয়মূল্য = ১২০০ টাকা
0
Updated: 1 month ago