Among 100 students, the average marks in English is 78. If the 60 girls scored an average of 84, determine the average score of the remaining boys.
A
72.5
B
67
C
68
D
69
উত্তরের বিবরণ
Question: Among 100 students, the average marks in English is 78. If the 60 girls scored an average of 84, determine the average score of the remaining boys.
Solution:
ধরি,
ছাত্রদের গড় নম্বর = x
100 জন শিক্ষার্থীর মোট নম্বর = 100 × 78 = 7800
এবং 60 জন ছাত্রীর মোট নম্বর = 60 × 84 = 5040
প্রশ্নমতে,
5040 + (100 - 60)x = 7800
⇒ 5040 + 40x = 7800
⇒ 40x= 7800 - 5040
⇒ 40x = 2760
⇒ ক = 2760/40
⇒ ক = 69
∴ 40 জন ছাত্রের গড় নম্বর = 69
0
Updated: 1 month ago
একটি ক্লাসের ছাত্রদের গণিতে প্রাপ্ত মােট নম্বর থেকে ১০০ বাদ দেয়ার পর ছাত্রদের প্রাপ্ত নম্বরের গড় ৫০ থেকে ৪৮ এ নেমে আসল। ওই ক্লাসে মােট ছাত্রসংখ্যা কত?
Created: 3 days ago
A
৪০
B
৫০
C
৫৫
D
৬০
এখানে,
আসল P= ১২০০ টাকা
মুনাফার হার r = ৮%=৮/১০০
সময় n = ৫ বছর
মুলাফা I =?
আমরা জানি,
I = Pnr
= (১২০০×৮×৫)/১০০
= ৪৮০ টাকা
আবার,
মুনাফা I = ৪৮০ টাকা
মুনাফার হার r= ৬% = ৬/১০০
সময় n = ১০ বছর
আসল P = ?
এখন
I = Pnr
P = I/nr
= (৪৮০ × ১০০)/ (৬ ×১০)
= ৮০০ টাকা
0
Updated: 3 days ago
৫টি সংখ্যার সমষ্টি ১০০ যার প্রথম ৩টি সংখ্যার গড় ২০ এবং শেষ তিনটি সংখ্যার গড় ১৫ হলে, তৃতীয় সংখ্যাটি কত?
Created: 2 months ago
A
৫
B
১০
C
১৫
D
১২
প্রশ্ন: ৫টি সংখ্যার সমষ্টি ১০০ যার প্রথম ৩টি সংখ্যার গড় ২০ এবং শেষ তিনটি সংখ্যার গড় ১৫ হলে, তৃতীয় সংখ্যাটি কত?
সমাধান:
ধরি,
সংখ্যাগুলো যথাক্রমে a, b, c, d, e
∴ a + b + c + d + e = ১০০
a + b + c = (২০ × ৩) = ৬০
এবং, c + d + e = (১৫ × ৩) = ৪৫
∴ (a + b + c) + (c + d + e) - (a + b + c + d + e) = ৬০ + ৪৫ - ১০০
∴ c = ৫
অর্থাৎ তৃতীয় সংখ্যাটি = ৫
0
Updated: 2 months ago
There are 71 members in group A, 18 members in group B and 53 members in group C. All the members of these groups went to a restaurant. The average amount spent on each member of group A, B and C is Tk.397, Tk.421 and Tk.137 respectively. The total average amount (in Tk.) spent per member is-
Created: 2 months ago
A
Tk. 295
B
Tk. 335
C
Tk. 402
D
Tk. 303
Question: There are 71 members in group A, 18 members in group B and 53 members in group C. All the members of these groups went to a restaurant. The average amount spent on each member of group A, B and C is Tk.397, Tk.421 and Tk.137 respectively. The total average amount (in Tk.) spent per member is-
Solution:
Given that,
Members in A = 71, B = 18, C = 53
Average spent per member: A = Tk. 397, B = Tk. 421 and C = Tk. 137
Now,
Total amount by A = 71 × 397 = 28187
Total amount by B = 18 × 421 = 7578
Total amount by C = 53 × 137 = 7261
∴ Total amount = 28187 + 7578 + 7261 = 43026
∴ Total members = 71 + 18 + 53 = 142
∴ Average = 43026/142 = 303
Total average amount spent per member = Tk. 303
0
Updated: 2 months ago