Aysha and Jara started a business by investing Tk. 85000 and Tk. 15000 each. What be will the ratio of profit earned after 2 years between Aysha and Jara respectively?
A
9 : 8
B
17 : 5
C
5 : 4
D
17 : 3
উত্তরের বিবরণ
Question: Aysha and Jara started a business by investing Tk. 85000 and Tk. 15000 each. What be will the ratio of profit earned after 2 years between Aysha and Jara respectively?
Solution:
Given,
Aysha's investment = Tk. 85,000
Jara's investment = Tk. 15,000
Time = 2 years for both
The ratio of profit earned after 2 years between Aysha and Jara respectively = (85000 × 2) : (15000 × 2)
= 170000 : 30000
= 17 : 3
0
Updated: 1 month ago
In a business, the ratio of the capitals of A and B is 2 : 1, that of B and C is 4 : 3 and that of D and C is 6 : 5. What is the ratio of the capitals of A and D?
Created: 1 month ago
A
20 : 9
B
45 : 28
C
12 : 7
D
6 : 5
Question: In a business, the ratio of the capitals of A and B is 2 : 1, that of B and C is 4 : 3 and that of D and C is 6 : 5. What is the ratio of the capitals of A and D?
Solution:
Given,
A : B = 2 : 1 ⇒ A/B = 2/1
B : C = 4 : 3 ⇒ B/C = 4/3
D : C = 6 : 5 ⇒ C/D = 5/6
Now, A/D = (A/B) × (B/C) × (C/D)
= (2/1) × (4/3) × (5/6)
= 20/9
∴ A/D = 20 : 9
0
Updated: 1 month ago
A shopkeeper marks his goods 40% above the cost price and offers a discount of 20% on the marked price. What is his gain percent?
Created: 1 month ago
A
12%
B
17%
C
9%
D
15%
Question: A shopkeeper marks his goods 40% above the cost price and offers a discount of 20% on the marked price. What is his gain percent?
Solution:
Let,
the cost price (CP) be Tk. 100
Marked Price = 40% more than cost price
= 100 + 40
= 140 Tk.
Discount = 20% of 140
= (20/100) × 140
= 28 Tk.
Selling Price (SP)= 140 - 28 = 112 Tk.
∴ Profit = SP - CP = 112 - 100 = 12 Tk.
∴ Gain percent = 12%
0
Updated: 1 month ago
A bank offers 12% compound interest calculated half-yearly. A customer deposits Tk. 5000 on 1st January and another Tk. 5000 on 1st July of the same year. How much interest will he earn at the end of the year?
Created: 1 month ago
A
Tk. 900
B
Tk. 918
C
Tk. 956
D
Tk. 1020
এখানে,
অর্ধ-বার্ষিক সুদের হার = 12% ÷ 2 = 6%
প্রথম জমা (1লা জানুয়ারী):
আসল, P1 = 5000 টাকা
সময়, n1 = 1 বছর = 2 অর্ধ-বছর
সুদের হার, r = 6%
চক্রবৃদ্ধি মূল (A1) = P1 (1 + r/100)n1
= 5000 × (1 + 6/100)2
= 5000 × (106/100)2
= 5000 × (106/100) × (106/100)
= 5618 টাকা
দ্বিতীয় জমা (1লা জুলাই):
আসল, P2 = 5000 টাকা
সময়, n2 = 6 মাস = 1 অর্ধ-বছর
সুদের হার, r = 6%
চক্রবৃদ্ধি মূল (A2) = P2 (1 + r/100)n2
= 5000 × (1 + 6/100)1
= 5000 × (106/100)
= 5300 টাকা
মোট প্রাপ্ত মূল = A1 + A2 = 5618 + 5300 = 10918 টাকা
মোট জমা = 5000 + 5000 = 10000 টাকা
∴ মোট অর্জিত সুদ = মোট প্রাপ্ত মূল - মোট জমা
= 10918 - 10000 = 918 টাকা
0
Updated: 1 month ago