The simple interest on a sum of money is Tk. 720 in 12 years. If the principal is doubled after 6 years, what will be the total interest at the end of 12 years?
A
Tk. 720
B
Tk. 900
C
Tk. 1480
D
Tk. 1080
উত্তরের বিবরণ
Question: The simple interest on a sum of money is Tk. 720
in 12 years. If the principal is doubled after 6 years, what will be the total
interest at the end of 12 years?
Solution:
সরল সুদ সময়ের সাথে
সমানভাবে অর্জিত হয়। যদি 12 বছরে
720 টাকা সুদ পাওয়া যায়,
তাহলে 6 বছরে (অর্থাৎ অর্ধেক সময়ে) মোট সুদের অর্ধেক
পাওয়া যাবে।
∴ প্রথম
6 বছরের সুদ = মোট সুদের অর্ধেক
= 720/2 = 360 টাকা
পরবর্তী
6 বছরে মূলধন দ্বিগুণ করা হলে, সুদও
দ্বিগুণ হবে।
∴
পরবর্তী 6 বছরের সুদ = 360 × 2 = 720 টাকা
∴ মোট
সুদ = প্রথম 6 বছরের সুদ + পরবর্তী 6 বছরের সুদ
= 360 + 720 = 1080 টাকা

0
Updated: 8 hours ago
A certain principal amount, invested at simple interest, grows to Tk. 815 after 3 years and Tk. 854 after 4 years. What is the original principal amount?
Created: 8 hours ago
A
Tk. 658
B
Tk. 612
C
Tk. 698
D
Tk. 710
Question: A certain principal amount, invested at simple
interest, grows to Tk. 815 after 3 years and Tk. 854 after 4 years. What is the
original principal amount?
Solution:
Given,
Amount after 3 years = Tk. 815
Amount after 4 years = Tk. 854
∴
Interest for 1 year = 854 - 815 = Tk. 39
∴
Interest for 3 years = 39 × 3 = Tk.
117
∴
Principal = 815 - 117 = Tk. 698

0
Updated: 8 hours ago
At what rate of compound interest per annum will a sum of Tk. 1600 becomes Tk. 2304 in 2 years?
Created: 8 hours ago
A
20%
B
15%
C
12%
D
30%
Question: At what rate of compound interest per annum will a
sum of Tk. 1600 becomes Tk. 2304 in 2 years?
Solution:
Principal, P = 1600 টাকা
Amount, A = 2304 টাকা
Time, n = 2 years
Rate, r = ?
We know,
A = P × (1 + r/100)n
⇒
2304 = 1600 × (1 + r/100)2
⇒
(1 + r/100)2 = 2304/1600
⇒
(1 + r/100) = 48/40 [উভয়পাশে
বর্গমূল করে]
⇒
1 + r/100 = 6/5
⇒
r/100 = 6/5 - 1
⇒
r/100 = (6 - 5)/5
⇒
r/100 = 1/5
⇒
r = 100/5
∴
r = 20
∴ Interest rate 20%

0
Updated: 8 hours ago
What is the difference between simple and compound interest at 10% per annum on a sum of Tk. 5,000 at the end of 2 years?
Created: 8 hours ago
A
Tk. 40
B
Tk. 60
C
Tk. 70
D
Tk. 50
Question: What is the difference between simple
and compound interest at 10% per annum on a sum of Tk. 5,000 at the end of 2
years?
Solution:
Principal (P) = Tk. 5,000
Rate (R) = 10% per annum
Time (T) = 2 years
Simple Interest (SI):
SI = (P × R × T)/100
= (5000 × 10 × 2) / 100
= 100000/100
= Tk. 1000
Compound Interest (CI):
Amount (A) = P × (1 + R/100)T
= 5000 × (1 + 10/100)2
= 5000 × (1.1)2
= 5000 × 1.21
= Tk. 6050
∴ CI = A - P = 6050 - 5000
= Tk. 1050
∴ Difference between CI and SI = 1050 - 1000
= Tk. 50

0
Updated: 8 hours ago